המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

תנאי קיום מינימליים > שונות

כללי
דוח הועד הציבורי נגד עינויים: שינויים בתורת הלחימה בצה"ל הובילו לפגיעה נרחבת באזרחים בעזה

הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל פרסם דוח על השלכות מבצע עופרת יצוקה על האוכלוסיה האזרחית ברצועת עזה. בדוח טוען הארגון, כי במבצע עופרת יצוקה הופעלה תורת לחימה חדשה המבוססת על שני עקרונות: ראשית, מדיניות "אפס נפגעים" הנותנת עדיפות מוחלטת למניעת פגיעה בחיילי צה"ל, על אף הסיכון המוגבר לאזרחים פלסטינים הכרוך בכך, ושנית, דוקטרינת א-דאחיה - הדוגלת בהרס מוחלט של תשתיות אזרחיות וגרימת סבל מכוון לאוכלוסיה האזרחית על מנת שזו תלחץ על הלוחמים נגד ישראל. לטענת הארגון שינויים אלה בתורת הלחימה הם בעלי השלכות מרחיקות לכת ומחייבים דיון ציבורי מעמיק.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

עתירה מנהלית נגד מדיניות הריסת בתים והגשת כתבי אישום בגין בנייה ללא היתר במזרח ירושלים (עת"מ 1853/09)

האגודה לזכויות האזרח, ארגון במקום ותושבים ממזרח י-ם הגישו עתירה מנהלית בה מתבקש בית המשפט להורות על הקפאת הליכי אכיפה וצווי הריסת בתים במזרח י-ם. כן מתבקש בית המשפט להורות לגורמים בעיריית ירושלים ליזום תוך שלוש שנים תכנית מתאר שתפתור את מצוקת הדיור ואת בעיות התשתית הלקויה במזרח ירושלים בכלל, ובשכונת ג'בל אל-מוכבר בפרט. העותרים טוענים, כי מספר התרי הבניה שניתנים לתושבים קטן בהרבה מזה הניתן לתושבי השכונות היהודיות הסמוכות, וכי יש בכך משום הפליה פסולה ובלתי חוקית, שמאלצת רבים מהתושבים לבנות את בתיהם ללא היתר. כן נטען, כי לאור נסיבות אלה פעולת הריסת הבתים שנבנו ללא היתר מהווה פגיעה בקניין התושבים ובזכותם לקורת גג. (הוגשה ב-10/11/09).
האגודה לזכויות האזרח פרסמה נייר עמדה - "החיים בזבל" - המתאר את מצב התברואה בירושלים המזרחית

נייר העמדה שנכתב על ידי עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח מתאר את המצב התברואתי החמור בירושלים המזרחית: רחובות שלמים שאינם מקבלים שירותי פינוי אשפה, מחסור בעובדי ניקיון, מזיקים רבים וכלבים משוטטים המהווים מפגע סביבתי חמור וסכנה לילדים ועוד. במסמך מתוארים כשליה ואזלת ידה של עיריית ירושלים שהביאו את התושבים, ברובם מתחת לקו העוני, ליזום פתרונות תברואתיים על חשבונם. על פי הכותבת המצב ניתן לפיתרון באמצעים פשוטים ואלמנטריים כמו תוספת כוח אדם ותקציבים.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

דוח חדש של הצלב האדום הבינלאומי: עזה - מיליון וחצי בני אדם נתונים בייאוש

פורסם דוח חדש של הצלב האדום הבינלאומי, שכותרתו "עזה: מליון וחצי בני אדם נתונים בייאוש". הדוח מעלה סוגיות הנוגעות להשלכות ההומניטריות על תושבי עזה של המבצע הצבאי "עופרת יצוקה" והסגר שבא לאחריו. הדוח מציג עלייה דרמטית בנתוני העוני, קושי בשיקום חייהם של התושבים, קשיי פרנסה, אחוזי אבטלה גבוהים, קושי בקבלת טיפולים רפואיים ופסיכולוגיים , הגבלות על יבוא ופגיעה בחקלאות ובדייג. כן מצוין בדוח כי כמויות הסחורות הנכנסות לעזה קטנות במידה רבה מצרכי האוכלוסיה וכי על מנת לטפל במשבר יש להסיר את המגבלות על יבוא חלפים על מנת לתקן את הבתים שנהרסו, לשדרג תשתיות חיוניות, לאפשר לחולים קשים מעבר אל מחוץ לתחומי הרצועה למתן טיפול רפואי, לאפשר ייצוא ולפתוח את המעברים.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ארגון בצלם פרסם דוח "שפכים ללא גבולות" על הזנחת הטיפול בשפכים בגדה המערבית

בין הממצאים העיקריים בדוח: שפכיהם של כשני מיליון איש החיים בשטחי הגדה המערבית וירושלים אינם מטופלים או שהטיפול בהם אינו עומד בתקנים הנהוגים בתוך ישראל ולמעלה מתשעים אחוז משפכי הפלסטינים אינם מטופלים כלל. כשליש משפכי ההתנחלויות מוזרמים כשפכים גולמיים לנחלים בגדה. העיר ירושלים, המזרימה למעלה מעשרה מיליון מ"ק של שפכים גולמיים לערוץ נחל הקדרון בכל שנה, מוגדרת על ידי המשרד להגנת הסביבה כאחראית ל"מפגע הביוב הגדול בישראל". כמו כן, הזיהום המתמשך של הגדה המערבית בשפכים מסכן את אקוויפר ההר המהווה מקור מים חשוב ביותר עבור ישראלים ופלסטינים כאחד.
האגודה לזכויות האזרח פרסמה דוחות המציגים תמונת מצב מדאיגה בנוגע למצב התושבים הפלסטינים בירושלים

הדו"ח הראשון מלמד על מצבם הסוציו-אקונומי הקשה של תושבי ירושלים המזרחית ומתעד את ההפליה ממנה הם סובלים ואת תנאי מחייתם הקשים. בין עיקרי הדוח: שני שליש מתושביה הפלסטינים של מזרח ירושלים חיים מתחת לקו העוני; מחסור חמור בכיתות לימוד בגינו כ-9000 ילדים אינם נמצאים במסגרת לימוד; העדר חיבור מסודר למים והעדר מערכת ביוב. הדוח השני מתאר את הבטחותיו של ראש עיריית ירושלים ניר ברקת לעומת מעשיו בפועל, וקובע כי מעשיו מפלים לרעה את תושבי ירושלים המזרחית אל מול שאר התושבים, בתחומים רבים, ומחמירים את מצבם.


עידן ניר ברקת


דו"ח רופאים לזכויות אדם על האתיקה הרפואית בלחימה בעזה

דו"ח חדש שמפרסמת עמותת "רופאים לזכויות אדם" מצביע על חשש כי חיילי הצבא פעלו פעמים רבות במהלך הלחימה בעזה בניגוד לקוד האתי של צה"ל, בניגוד לעקרונות אתיקה רפואית ובניגוד לערכים הומאניים בסיסיים, באופן המעלה חשד להפרה של הדין הבינלאומי בנוגע ליחס לחולים וצועים,ולגנה על צוותי רפואה. בחלק מהמקרים המתוארים בדו"ח לא אפשרו כוחות הצבא פינוי אזרחים פצועים ונצורים במשך ימים ממושכים והותירו אותם ללא מזון ומים זמן רב. ממקרים אלה עולה, כי לא רק שהחיילים לא פינו בעצמם משפחות נצורות ופצועים, אלא גם מנעו מצוותים פלסטינים ומצוותי הצלב האדום ואונר"א הגעה אליהם. במקרים אחרים נמנעו החיילים מהגשת סיוע רפואי לפצועים ששכבו בסמוך אליהם.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ארגון 'יש דין' עתר לבג"צ בבקשה לאסור על חברות ישראליות לכרות מחצבים בגדה המערבית לצרכי הבנייה בתחומי הקו הירוק

תנועת יש דין הגישה עתירה לאסור על מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית לתת אישורי כריית מחצבים בשטחי הגדה לחברות ישראליות. לטענת העותרים, המחצבים נכרים לצרכי האוכלוסיה בישראל ולא לצרכי האוכלוסיה המקומית בשטחים, וזאת בניגוד למשפט הבינלאומי. על פי כללי המשפט הבינלאומי הפומבי על מדינה המחזיקה שטח בתפיסה לוחמתית לנהל אותו כנאמן ורק מתוך ראיית צרכי האוכלוסיה המקומית, ולא לנצל את משאביו לצרכי המדינה המחזיקה. בנוסף, מבקשים העותרים מבג"צ ליתן צו ביניים להפסקת הכרייה עד להכרעה בעתירה.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

עתירה כנגד שר הבטחון בדרישה לספק חשמל ודלק לתושבי רצועת עזה בכדי לעצור את קריסת מערכות הביוב והמים (בג"צ 248/09)

עמותת גישה עתרה לבג"צ בשמם של תשעה ארגוני זכויות אדם כנגד שר הביטחון בדרישה לספק חשמל ודלק לתושבי רצועת עזה, בכדי לעצור את קריסת מערכת המים והביוב בה. בעתירה נטען שקריסת המערכות נגרמה כתוצאה מקיצוץ שיטתי ועקבי באספקת הדלק החיוני להפעלת המערכות הנ"ל, וכי היה על מדינת ישראל לצפות מראש שמבצע צבאי רחב היקף יפגע קשות במתקנים הומינטאריים חיוניים עד כדי פגישה ממשית ומיידית בגופם, בריאותם וכבודם של תושבי רצועת עזה. עוד נטען שהשליטה הקרקעית של ישראל ברצועת עזה ונגישותו של הצבא לאוכלוסייה שבשליטתו מקימה למדינת ישראל חובה חיובית מוגברת לדאוג בכל דרך לאספקת צרכי האוכלוסייה האזרחית ברצועה.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ארגוני זכויות אדם הקימו בלוג שמטרתו לדווח על השפעת הלחימה בעזה על האוכלוסיה האזרחית

ארגוני זכויות אדם בישראל הקימו בלוג שמטרתו לספק עדכונים על השפעותיה של הלחימה בעזה על האוכלוסייה האזרחית ברצועה ובדרום ישראל. העדכונים כוללים דיווחים ומידע שנאסף על ידי ארגוני זכויות האדם וארגוני הסיוע. בהודעת הארגונים צויין, כי המידע אינו מספק תמונה כוללת ואינו מהווה רשימה של הפרות זכויות האדם החמורות ביותר, וכי, מאחר שבמקרים רבים עובדי השטח של הארגונים אינם יכולים להגיע למקום האירוע כדי לגבות עדויות כבימים רגילים, חלק גדול מן המידע נמסר בשיחות טלפון והוא מאומת ככל הניתן בנסיבות. כן צויין, כי בדיווחים מושם דגש על מידע שאיננו מגיע ככלל לציבור הישראלי באמצעות כלי התקשורת.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ארגוני זכויות אדם פנו לשר הביטחון בדרישה לתת מענה למחסור החמור בחשמל ברצועת עזה באמצעות חידוש העברת הדלק לרצועה

ביום 1.1.2009 פנתה עמותת גישה, בשיתוף שורת ארגונים לזכויות אדם, לשר הביטחון, בדרישה לתת מענה למחסור החמור בחשמל ברצועת עזה. במכתב ציינו הארגונים כי התקיפה הצבאית הנוכחית והרס התשתיות המאסיבי שבעקבותיה, הגבירו את הצורך במעבר הדלק הדרוש לשם תפקוד המתקנים ההומניטריים באזור. לטענתם, היה זה מחובתו של המפקד הצבאי להבטיח כי באיזור הקרבות יימצא ציוד מספיק ומשלא עשה כן, עליו לדאוג לספק את החסר כעת, באופן מלא ומיידי.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

עתירה להורות לשר הביטחון לחדש את הטיפול בפניותיהם של חולים ופצועים ברצועת עזה (בג"צ 07 /5429)

עמותת "רופאים לזכויות אדם" הגישה עתירה בה דרשה להורות לשר הביטחון לחדש את הטיפול בפניותיהם של חולים ופצועים המצויים ברצועת עזה, וכן להורות לו לפתוח את גבולות רצועת עזה ולאפשר את יציאת החולים והפצועים, המבקשים לקבל טיפול רפואי דחוף ומציל חיים בישראל, בגדה או בחו"ל.
עתירה לבג"צ נגד ביצוע צווי הריסה בכפר ח'ירבת זנוטה.

עתירה של תושבי ח'ירבת זנוטה שבדרום אל-ח'ליל (חברון)אשר מכוונת נגד המדיניות התכנונית בשטח C (שליטה ישראלית מלאה). לטענת העותרים תכליתה של מדיניות זו הינה ריקונו של שטח C מתושביו הפלסטינים וזאת באמצעות השימוש בכלי התכנוני ככלי פוליטי. לטענתם, המפקד הצבאי (באמצעות ועדת המשנה לפיקוח והועדה העליונה לתכנון) לוקה בחוסר מעש משווע בעניין תכנון הכפרים הפלסטינים בשטח C ומשתמש בתוכניות המנדטוריות ובחוק הירדני רק כדי לבצע אכיפה והריסה, בעוד שההתנחלויות זוכות לטיפול הוגן העונה על הצרכים שלהם. העותרים טוענים כי הדבר נוגד את חובת המפקד הצבאי לדאוג לחיים ולסדר בשטח הכבוש ולשלומם של התושבים המוגנים.
עתירה כנגד הפסקת אספקת חשמל ברצועת עזה

עתירה לבג"ץ במטרה למנוע הפסקת אספקת חשמל לתושבי רצועת העזה המפרטת את הסכנות הטמונות בהחלטה זו.
קבוצות מוחלשות

זכויות האדם בשטחים
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם