המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

הפרדה בין נשים לגברים והגבלת נשים > שונות

כללי
דו"ח המרכז הרפורמי לדת ומדינה – מודרות למהדרין: הפרדה בין נשים לגברים והדרת נשים במרחב הציבורי בישראל

הדו"ח מציג תיעוד של ממצאים בדבר דרישות הפרדה בין נשים לגברים ובדבר הדרת נשים במרחב הציבורי. כך לדוגמא מציג הדו"ח ממצאים בדבר הפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים, בקופות חולים, במדרכות וברחבת הכותל. בנוסף, הדו"ח מציג ממצאים ביחס להדרת נשים בצה"ל וממודעות פרסום. מהדו"ח עולה שקיימת עלייה של 66% באירועי ההפרדה וההדרה שהתרחשו במרחב הציבורי בשנת 2011. לטענת כותבי הדו"ח, מרחב ציבורי במדינה ליברלית צריך לשקף את הערכים הכלליים המשותפים של חירות ושוויון ולכן עליו להיות נגיש לכולם/ן בצורה שווה, תוך שמירה על החופש לדת ומדת של כל אחד ואחת. לטענת הכותבים יש לאסור על הפרדה בין נשים וגברים במרחב הציבורי, לרבות בכל מקום בו ניתן שירות לציבור ולרבות בעסקים פרטיים. בנוסף, יש צורך באכיפה משמעותית של הוראות הדין שתבטיח שהפרדה שכזו לא תתקיים. (ינואר 2012)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

תביעת פיצויים נגד חברה קדישא נתניה בגין הפרדה בין נשים לגברים בבתי עלמין

התובעת סוזן אייד הגישה בסיוע המרכז לפלורליזם תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות כנגד חברה קדישא נתניה בגין הפלייה. בכתב התביעה נטען שבהלוויה בה השתתפה חולקה הרחבה לשני חלקים, איזור לגברים ואיזור לנשים והתובעת חויבה בניגוד לרצונה להפרד מידידיה ולעמוד באזור המיועד לנשים. בביקור חוזר שערכה התובעת בבית העלמין היא אף צילמה שלטים המראים את החלוקה לגברים ונשים. לטענת התובעת חברה קדישא מחויבת לנהל את טקס הקבורה ללא הפליה בין נשים וגברים וללא הפליה נגד אנשים שאורח חייהם שונה מהשקפתה של חברה קדישא. לטענתה ההפרדה בין נשים לגברים בבית העלמין שהינו שטח ציבורי מהווה עבירה על חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים. לאור הפלייה והפגיעה בתובעת נתבקש ביהמ"ש לפסוק פיצוי לתובעת בסך של 31,900 ₪. (הוגש מאי 2011)
דו"ח הוועדה לבדיקת קווי המהדרין קובע כי הקווים הקיימים פוגעים באופן חריף בזכותן של נשים לשוויון

במסגרת עתירה לבג"צ שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי נגד משרד התחבורה, הוקמה במאי 2008 וועדה שמטרתה לבחון את חוקיות קווי המהדרין הפועלים כיום ובהם מונהגת הפרדה בין המינים, במסגרתה גברים עולים ויושבים בקדמת האוטובוס ונשים עולות ויושבות מאחור. הוועדה קבעה, כי סידורים מעין אלו פוגעים באופן חריף בזכות לשוויון, בחופש המצפון, ובחופש מדת של הציבור המבקש לעשות שימוש באותם קווים, וכי לא ניתן להנהיג בחוק הסדר שכזה בקווי חברות ציבוריות כמו אגד ודן. עם זאת, מציעה הועדה לבחון במשך שנה במספר קווים מצומם את האפשרות להסדר המתיר עליה משתי דלתות האוטובוס, כך שהמעוניינים בכך יוכלו לקיים ישיבה נפרדת, אך זאת תוך שמירה על זכותו של כל אדם לשבת בכל חלקי האוטובוס, ללא סימון האוטובוסים כקווי מהדרין, ותוך הקפדה על העדר כפיה ואלימות.
משפט דת ותרבות

דת ומדינה נושאי משנה
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם