המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

זכויות שוהים לא חוקיים > שונות

כללי
עתירה לבג"ץ לדחיית גירוש ילדים של תושבי דרום סודן אשר הושמו במסגרות חוץ-ביתיות (בג"ץ 4845/12)

הקליניקה לזכויות מהגרים עתרה לבג"ץ בשם מספר ארגונים כנגד החלטת המדינה להחזיר ילדים של תושבי דרום סודן הנמצאים בארץ, ושהוצאו ע"י רשויות הרווחה מבית הוריהם בשל התעללות או הזנחה והושמו במסגרות חוץ-ביתיות, חזרה לידי הוריהם וזאת במסגרת מבצע גירוש תושבי דרום סודן. נטען שלמרות שנקודת המוצא הינה שמקומם של ילדים הוא עם הוריהם, חובה על המדינה לבחון כל אחד מהמקרים ולבדוק האם החזרת ילד לחזקת הוריו משמעותה העמדתו בסכנה. עוד נטען כי החזרת ילדים לחזקת הוריהם יכולה להיעשות או במסגרת החלטת בימ"ש או לאור החלטה של וועדה פרטנית של משרד הרווחה, ולא ע"י פקחי משרד הפנים ובמסגרת הליך הגירוש. לאור האמור ביקשו העותרים דחייה של גירוש הילדים, לכל הפחות עד למתן הכרעה סופית בעניין. (הוגש 20.06.12)
הוגש ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה לגרש יליד הארץ בן 11 ממוצא פיליפיני כיוון שאמו נכנסה לישראל שלא כדין (עע"ם 1086/09)

רבי אליעזר קרוז הוא ילד בן 11 אשר נולד בישראל לזוג הורים פיליפינים, גדל והתחנך בישראל ומעולם לא יצא מהארץ. מכיוון שאמו נכנסה לארץ שלא כדין לא זכה להכלל בהסדר למתן מעמד לילדי עובדים זרים שהתערו בארץ ובתרבותה והוחלט לגרשו כחלק ממדיניות הרתעתם של נכנסים שלא כדין. בית המשפט לעניינים מנהליים אישר את החלטת שר הפנים ומכאן ערעורם של האגודה לזכויות האזרח והמוקד לסיוע לעובדים זרים בעניינו. בערעור נטען, כי ההחלטה חוטאת לעיקרון טובת הילד והינה מפלה, וכי ההחלטה היא בלתי סבירה ובלתי מידתית שכן לאור העובדה שיש רק שלושים וששה ילדים במצבו של רבי אליעזר, אינטרס ההתרעה של המדינה הינו נמוך ואינו יכול להצדיק הגלייתו מישראל.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

קבוצות מוחלשות

זכויות ילדים
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם