המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

הפליה בשל נטייה מינית > פסיקה

פסיקה מיוני 2007 ואילך
ביהמ"ש המחוזי: אי פרסום העיתון "מקור ראשון" הודעה בעניינו של קו קשב לחברי הקהילה הגאה מהווה הפליה פסולה (ע"א 35563-02-12)

העיתון "מקור ראשון", המיועד לציבור הדתי-לאומי, סירב לפרסם מודעה בעניין קיומו של קו קשב לחברי הקהילה הגאה. האגודה לזכויות הפרט תבעה העיתון לפיצוי על-פי חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים בטענה שאי-הפרסום מהווה הפליה אסורה. לאחר שבימ"ש השלום דחה התביעה, ערערה האגודה לביהמ"ש המחוזי בת"א. השופטת לבהר שרון דחתה טענת העיתון שמכיוון שהוא מיועד לציבור מסוים, אין המדובר ב"שירות ציבורי". נקבע שפרסום מודעה בעיתון הוא "שירות ציבורי", ושבעניין זה יש לראות בציבור הדתי כחלק מ"ציבור בני אדם ששווים בעיני החוק". ביהמ"ש דחה הטענה שהמודעה נוגדת את ההלכה היהודית, ושהמדובר בטעם ענייני לאי-פרסום. נקבע שהמודעה אינה מעודדת פעילות מסוימת, שהיא אינה פוגעת ברגשות הציבור, ושאם פגיעה שכזו נוצרת מעצם ההכרה בקיום בעלי נטיות מיניות שונות – אין זה מצדיק את אי-הפרסום. נפסק שהעיתון יפצה האגודה בחמישים אלף ₪. (ניתן 12.01.14)
בימ"ש השלום חייב בעלי אולם אירועים שסירבו לערוך חתונה לזוג לסביות בתשלום פיצויים בסך 60 אלף ₪ (ת"א 5901-09)

בימ"ש השלום בירושלים חייב בעלי אולם אירועים שסירבו לערוך חתונה לזוג לסביות בתשלום פיצויים בסך כולל של 60 אלף ₪, בהתאם להוראות חוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים ובגין הפליית הזוג על רק נטייה מינית. השופטת פיינשטיין דחתה טענות בעלי האולם לחופש הדת תוך שהיא קובעת שאולם האירועים אינו מקום דתי המעניק שירותי דת אלא אתר חילוני, ולפיכך שאין לקבל טענת הנתבעים כי סירובם לערוך החתונה נובע מאופיו של המקום. ביהמ"ש הדגיש כי ראוי שידע כל אדם המקים עסק ציבורי בישראל, כי עליו לתת שירותים לכל וזאת ללא הפליה מחמת כל הטעמים המנויים בחוק ובתוכם גם נטייה מינית. בנוסף קבע ביהמ"ש שההתבטאויות המשפילות שהופנו כלפי הזוג, לרבות שהומוסקסואליות הינה "תועבה", עולות בכדי הטרדה מינית. צוין שהטלת חובת הפיצוי נועדה גם לחנך את הציבור הרחב לערך השוויון וכבוד האדם. (ניתן 03.09.12)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ביה"ד האזורי לעבודה דחה תביעה לפיצויים בגין פיטורים על רקע נטייה מינית (תע"א 3263-09)

ביה"ד האזורי לעבודה בנצרת דחה תביעת עובדת שפוטרה מעבודתה לפיצויים בגין פיטורים על רקע נטייה מינית. התובעת, אישה המתגוררת עם זוגתה ועם ארבעת ילדיהן, פוטרה לאחר שחזרה מחופשה אליה יצאה כדי ללוות ולתמוך בזוגתה שילדה. לאור סמיכות המועדים טענה התובעת שהפיטורים נעשו על רק נטייה מינית או לחילופין, על רקע היותה אמא. ביהמ"ש דחה טענת התובעת, בין היתר, לאחר ששוכנע שנתונים אלו היו ידועים למעסיק טרם קיבל התובעת לעבודה. ביהמ"ש השתכנע גם שהסיבות שהובילו לפיטורי הנתבעת היו, בין היתר, חוסר המחויבות שלה למקום העבודה, רמת העבודה שלה וחוסר האחריות שהפגינה בעבודתה. לאור האמור נקבע שהתובעת לא הוכיחה שפוטרה מחמת נטייתה המינית או עובדת היותה אם, ושאין היא זכאית לפיצויים בגין פיטורים שלא כדין והפרת חוק שיווין הזדמנויות בעבודה. (ניתן 20.03.12)
בימ"ש השלום: אי פרסום מודעה לקהילה ההומו-לסבית מטעמים של פגיעה בציבור הדתי אינו מהווה הפליה פסולה (תא"מ 44551-11-10)

האגודה לזכויות הפרט הגישה תביעה ע"פ חוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים לפיצוי בסך 60 אלף ₪ ללא הוכחת נזק כנגד עיתון "מקור ראשון". התביעה הוגשה בגין החלטת העיתון שלא לפרסם מודעה מטעם האגודה בעניין הפעלת קו חם לציבור ההומו-לסבי. התובעת טענה שהיא הופלתה על רקע נטייה מינית וכי המדובר בפגיעה בחופש הביטוי. בימ"ש השלום בת"א קיבל עמדת העיתון שאי-פרסום המודעה לא נעשה על רקע נטייה מינית, אלא בשל הדעה שהפרסום עלול לפגוע בציבור קוראי העיתון שרובם שייכים לציבור הדתי. על כן, ובשל החריגים הקבועים בחוק, נקבע שאין המדובר בהפליה פסולה. עוד צוין שהעיתון פעל מתוך אינטרס כלכלי ומתוך חשש שפרסום המודעה ייפגע בהיקף מכירתו של העיתון ובזכות הקניין שלו. בנסיבות אלו, ולאור כך שלתובעת ישנם אפיקים אחרים להשגת מטרתה, הוחלט על דחיית התביעה. (ניתן 28.12.11)
בית המשפט לתביעות קטנות: חברת תיירות אינה חייבת ליידע רוכשי כרטיסים שחלק מהנוסעים בהפלגה הינם חברי הקהילה הגאה (ת"ק 33962-09-10)

התובעת טוענת כי לו ידעה מראש כי 15% מהנוסעים בהפלגה הם חברי הקהילה הגאה לא הייתה רוכשת כרטיסים להפלגה לילדיה ולאביה. לטענתה במהלך ההפלגה נחשפו ילדיה למראות קשים עקב התנהגות פרובוקטיבית של הנוסעים. לטענת חברת התיירות ההפלגה היתה מיועדת לציבור הרחב ושווקה כהפלגת מסיבות. בית המשפט קבע, כי חברת התיירות לא הייתה צריכה להודיע לרוכשי הכרטיסים על כך שחלק מהנוסעים הם חברי הקהילה הגאה. יתרה מזו, לו חברת התיירות היתה עושה כן היה הדבר מהווה הפליה פסולה ועידוד של סטראוטיפים פסולים. נקבע, כי היענות לדרישת התובעת הייתה מאלצת חברות לבחון את נטיותיהם המיניות של נוסעים, דבר המנוגד לחוק איסור הפליה במוצרים ובשרותים. בשל האמור נדחתה התביעה ונפסקו הוצאות נגד התובעת. (ניתן 01/05/2011)
תביעה לבית הדין האזורי לעבודה: הפליה על רקע תהליך שינוי מגדר (ס"ע 99155-11-10)

לבית הדין האזורי לעבודה הוגשה תביעה לפיצויים של עובדת שעבודתה הופסקה בשל תהליך שינוי המגדר אותו היא עוברת. על פי כתב התביעה, התובעים דרשו מהתובעת להגיע למקום העבודה לבושה כגבר, ואף התנו את המשך העסקתה בדרישה זו. התובעת טענה כי הפלייתה על רקע היותה טרנסקסואל הינה הפליה פסולה על רקע מין ועל רקע נטייה מינית, כקבוע בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. בנוסף טענה התובעת כי בנסיבות האמורות היא הושפלה ובוזתה בניגוד להוראות החוק למניעת הטרדה מינית. עוד נטען כי התנהגות התובעים מנוגדת לחובתם כמעבידים לנהוג בשוויון. (הוגש 29.11.10)
נדחתה בקשת אגודת ההומואים הלסביות הבי והטרנס בישראל להצטרף כידידת בית המשפט בתביעת לשון הרע (תא 165592/09)

בית המשפט קבע בהחלטתו שהאגודה לא הצביעה על התרומה שבצירופה להליך דנן שכן טענותיה בדבר הצורך לדון בשאלה האם עצם התיוג "הומו/ לסבית/ ביסקסואלית/ טרנסג'נדרית" מקים עילה לתביעת לשון הרע זהות לעמדת הנתבעים בהליך. ככלל, צרוף כאמור לא ייעשה כדבר שבשגרה ועל-כן על העותר לצרפו להצביע על נסיבות מיוחדות המצדיקות היענות לבקשתו. כן נקבע, כי חלק נכבד מהשאלות שמעלה האגודה כלל אינן דרושות לצורך דיון בתובענה. (ניתן 30/11/09)
בית המשפט הגבוה של דלהי ביטל את עבירת משכב הזכר (7455/2001)

חוק העונשין ההודי נוסח על ידי הלורד מקולי, ונחקק בהודו הבריטית בשנת 1861. לפני מספר ימים קבע בית המשפט הגבוה של דלהי, כי העבירה שבסעיף 377 לחוק העונשין ההודי (עבירות נגד הטבע), ככל שהיא אוסרת על קיום יחסי מין בין בגירים בהסכמה ובצנעת הפרט, אינה חוקתית.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

טריבונל זכויות האדם של אונטריו אסר על ארגונים דתיים להחתים את עובדיהם על הצהרה בנוגע לאמונתם ואורח חייהם

המתלוננת עבדה בארגון הרווחה הנוצרי אוונגליסטי "אופקים נוצריים" המעסיק כ 2500 עובדים ומעניק שירותים לבעלי מוגבלויות באמצעות מימון ממשלתי. עם כניסתה לעבודה הוחתמה המתלוננת על הצהרה לפיה היא מקיימת אורח חיים נוצרי ונמנעת בין השאר מקיום יחסים הומוסקסואליים. לאחר מספר שנים החלה המתלוננת לקיים מערכות יחסים לסביות ומשנתגלה הדבר היא פוטרה מעבודתה. הטריבונל פסל את הפיטורין בפסקו כי מכיוון שעיסוקו העיקרי של הארגון הינו מתן שירותים לאנשים עם מוגבלויות ללא קשר לאמונתם, האיסור על עובדת לקיים יחסים לסביים אינו יכול להחשב לדרישה לגיטימית הנובעת מאופיו וממהותו של התפקיד. הטריבונל פסק פיצויים למתלוננת וכן אסר על הארגון להחתים את עובדיו על הצהרות בנוגע לאמונתם ולאורח חייהם ולהפלותם על בסיס תכונות האסורות על פי חוק.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

בית המשפט המחוזי דחה את עתירת עמותת "הבית הפתוח לגאווה וסובלנות" כנגד עיריית ירושלים לקבלת תמיכה כספית ( עת"מ 8187/08 )

ביהמ"ש המחוזי דחה את עתירת עמותת "הבית הפתוח לגאווה וסובלנות" כנגד עיריית ירושלים לקבלת תמיכה כספית בפעולותיה במגזר ההומו-לסבי. השופט עדיאל פסק כי אי מתן תמיכה כספית לעותרת על ידי עיריית ירושלים אינו מהווה אפליה לרעה שכן אי מתן התמיכה לא נבע מזהות העותרת אלא מכך שהפעילויות בשבילן ביקשה העותרת תמיכה אינן פעילויות מהסוג הנתמך על ידי העירייה.
עב 006577/06 ביה"ד האזורי לעבודה בת"א דחה תביעה נגד פיטורי עובדת בשל נטייה מינית.

השופטת סאמט קבעה, כי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה אינו חל, שכן מקום העבודה אינו מעסיק 6 עובדים או יותר, ואף אם ניתן בנסיבות כאלה לתבוע בשל פיטורין שלא בתום לב, העובדת לא הוכיחה שפוטרה בשל נטייתה המינית.
פסקי דין מרכזיים (בהקמה)
האגודה לשמירת זכויות הפרט נ' שר החינוך (בג"צ 273/97): בוטלה הוראת שר החינוך למנוע את שידורה של תוכנית המיועדת לבני נוער ועוסקת בזהות המינית של הומוסקסואליים ולסביות

בית המשפט העליון קיבל את עתירת האגודה לשמירת זכויות הפרט וקבע שאין להימנע משידורה של תכנית "קלפים פתוחים" המיועדת לבני נוער, שהוקדשה לזהות מינית ועסקה בהומוסקסואליות ובלסביות. נקבע שתופעת החד מיניות- הומסקסואליות ולסביות - כשלעצמה אינה מבטאת "סטייה" שיש להוקיעה, לגנותה ולהילחם בה אלא יש לגלות כלפיה הבנה וסובלנות, וכל עוד לא ניתן להצביע על סיבה מיוחדת המצדיקה את הצרת צעדיהם ואת צמצום זכותם להציג את אורח חייהם וחוויותיהם בפני הציבור, אין לשלול זאת מהם.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

אל-על נתיבי אויר לישראל בע"מ נ' יונתן דנילוביץ (בג"צ 721/94)- הרחבת היקף הוראת הסכם קיבוצי על מנת למנוע הפלייה מחמת נטייה מינית בתנאי העבודה

המשיב, המועסק כדייל אצל העותרת פנה אליה בבקשה להכיר בשותפו לחיים כ"בן זוגו" לעניין קבלת כרטיס טיסה שנתי בהתאם להסכם קיבוצי הנהוג אצל העותרת, ובקשתו נדחתה. עתירת אל על לבג"צ כנגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה לפיה סירובה ליתן לדייל כרטיסים לבן זוגו מהווה אפליה פסולה, נדחתה ברוב דעות. נקבע כי שלילתה של טובת הנאה מבן-זוג מאותו מין מהווה הפליה פסולה בעבודה בניגוד לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה ובניגוד לעקרונות כלליים. לכן נקבע כי יש לפרש את הוראת ההסכם הקיבוצי ככוללת בני זוג מאותו מין.
סוגי זכויות

שוויון
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם