המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

הפליה בשל נטייה מינית > שונות

כללי
עתירה לבג"ץ לאפשר ביצוע הקפאת רקמת שחלה לטרנסג'נדר

הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת ת"א עתרה לבג"ץ כנגד סירוב משרד הבריאות לאשר לעותר, גבר טרנסג'נדר שבעברו היה אישה, להקפיא רקמת השחלה במסגרת ניתוח לשינוי המין אותו הוא אמור לעבור. המדובר בהליך רפואי הניתן לנשים שפוריותן עלולה להיפגע כתוצאה מטיפול עתידי. נטען שהעותר עומד בתנאי הנוהל החל בעניין ושסירוב המשרד פוגע בזכותו לשיווין ומפלה אותו על רקע היותו טרנסג'נדר. נטען שהעותר אינו שונה מכל אישה המבקשת לעבור ההליך בשל מצב רפואי שעלול לפגוע בפוריותה, ושההבדל היחיד בין העותר לנשים אחרות הנו נטייתו המינית וזהותו המגדרית. נטען שהחלטת המשרד בנסיבות אלו סותרת את חוק זכויות החולה האוסר על הפלייה בקבלת טיפול רפואי מטעמי נטייה מינית או מכל טעם אחר. עוד נטען שסירוב המשרד פוגע גם בזכות העותר להורות שהינה חלק מחירותו הבסיסית של כל אדם. (הוגש 04.04.12)
תביעה לבימ"ש השלום כנגד החלטת עיתון "מקור ראשון" למנוע פרסום מודעה של קו הקשב והמידע לקהילה הגאה

לבימ"ש השלום הוגשה תביעה של האגודה לשמירת זכויות הפרט כנגד החלטת עיתון "מקור ראשון", למנוע פרסום מודעה הקוראת לאנשים השרויים במצוקה ביחס לנטייתם המינית, להתקשר לקו תמיכה ומידע המופעל ע"י התובעת. לפי כתב התביעה, הנתבעת חזרה בה מהסכמתה לפרסום המודעה מהטעם שהעיתון הינו בעל צביון ייחודי המיועד לקהל ספציפי. נטען שההחלטה עומדת בניגוד להוראות חוק איסור הפלייה במוצרים בשירותים שכן היא נגועה בהפליה במתן שירות ציבורי על רקע נטייה מינית. עוד נטען שהנתבעת הפרה חובתה שמכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו לפעול בכבוד ובשוויון, וכי המדובר גם בהפרת חוזה ובפגיעה בחופש הביטוי של התובעת. לאור האמור ביקשה התובעת מביהמ"ש שיורה על פרסום המודעה ועל פסיקת פיצויים לתובעת, בסך 60,000 ₪. (הוגש: 22.11.10)
בקשה של אגודת הלהט"ב להצטרף כידידת בית-המשפט בתביעת לשון הרע כנגד עיתון בגין הצגתו של התובע כהומוסקסואל (תא 165592/09)

האגודה מבקשת להצטרף כידידת בית המשפט בתביעת לשון הרע של מצולמים בשבועון "טיים אאוט", שצולמו במסיבות המיועדות לבני הקהילה "ההומו-לסבית". לטענתם בשל הפרסום הם "תויגו" כנמנים כחלק מהקהילה בעיני הציבור הרחב. לטענת האגודה, עצם "התיוג" כהומוסקסואל אינו מקים כל עילה לתביעת לשון הרע. לחלופין נטען בבקשה, כי במקרים בהם התובע לא הוכיח כי נגרם לו נזק חד משמעי, קשה, מובהק ומתמשך,יש להעמיד סכום פיצוי מינימאלי של שקל אחד. האגודה מבקשת מבית המשפט להתייחס בהחלטתו לשאלות כגון האם תיוגו של אדם כהומו כשלעצמו יכול להוות עילת תביעה בגין פגיעה בפרטיותו ובשמו הטוב, והאם עצם העובדה שתיוג כהומו נתפס כמעליב על ידי בית המשפט מנציח ומשמר את ההומופביה בקרב הציבור.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ביטוח בריאות לבן זוג בן אותו המין של עובד

האגודה לזכויות האזרח הגישה תביעה לבית הדין לעבודה עקב סירובה של המדינה לממן את ביטוח הבריאות לבן זוגו של התובע. התובעים טענו כי מדובר באפליה בשל נטייה מינית מעמד אישי ולאום, עקב היות בן הזוג תושב חוץ.
עתירה של עמותת "הבית הפתוח" לבית המשפט לעניינים מנהליים כנגד עיריית ירושלים בנוגע למתן תמיכות לקהילות מיעוט (עת"מ 219/06)

העתירה עוסקת בסירובה המפלה של עיריית ירושלים והעומד בראשה, ליתן תמיכה כספית לפעילותיו של "הבית הפתוח" שנועד ליתן מענה ראשוני ומתמשך לצורכי תושבי העיר המשתייכים לקהילה ההומו-לסבית, טרנסג'נדרית וביסקסואלית. בעתירה מתבקש בית המשפט לחייב את המשיבים לשלם לעותרת כספי תמיכות לשנים 2005 - 2007 וכן לפעול לקביעת קריטריונים עניינים, שוויוניים ושקופים לחלוקת כספי תמיכות על ידי עיריית ירושלים.
תביעה לבית-המשפט השלום בנתניה אשר הוגשה בשם זוג הומואים שהופלו לרעה במתן הטבה בשל נטייתם המינית (ת.א. 10116/07)

התכנית לזכויות אדם מאוניברסיטת תל אביב הגישה לבית-המשפט השלום בנתניה כתב תביעה בשם בני-הזוג מיכאל בלנק וירון כץ, המנהלים משק בית משותף מזה 6 שנים. בני הזוג הגיעו לחנות רהיטים, וביקשו לקבל את המתנה ללא התחייבות שהובטחה לבני-זוג שיגיעו לחנות לרגל פתיחת הסניף. אחראי המשמרת הסביר לבני-הזוג, כי "אין לי בעיה אישית, אך זה בניגוד לתקנון, בני זוג כמוכם לא עומדים בתנאים". התביעה טוענת להפרה של הוראות חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, ולהפרה של חוק החוזים.
סוגי זכויות

שוויון
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם