המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

הפליה בשל גיל > שונות

כללי
עובדת שפוטרה מחמת גילה תובעת פיצויים בגין פיטורין שלא כדין (סע 1085-11-10)

לבית הדין האזורי בת"א הוגש כתב תביעה באמצעות נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, המייצגת עובדת אשר פוטרה ממקום עבודתה לאחר 9 שנים וזאת מחמת גילה, ללא שעלתה טענה בדבר תפקודה כעובדת, ומבלי שניתנה לה הזדמנות להשמיע טענותיה על פיטוריה. כמפורט בכתב התביעה, התובעת נתבשרה ע"י המעסיק כי עילת הפיטורין הינה רצונו "לרענן את המשרד כפי שנהוג בחברות היי-טק אחרות". התובעת טוענת כי פיטורין מחמת גילה מהווה הפרה של זכות החוקתית לשוויון ושל הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסרות על הפליה של עובד מחמת גילו. בית הדין מתבקש לפסוק פיצויים בסך 151,831 ₪.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה: פיטורי עובד ששיקר בנוגע לגילו - הפליה מחמת גיל (בש"א 2440/10 )

המבקש, כיום בן 60, הועסק עד לפיטוריו אצל המשיבה במשך 3.5 שנים כאחראי רשת המחשוב שלה וביצע את עבודתו בצורה טובה ביותר. על פי הודאתו, בעת שהתקבל לעבודה בגיל 56 הפחית 10 שנים מגילו האמיתי בקורות החיים כיוון שמקומות עבודה אחרים אליהם פנה דחו אותו על הסף כאשר ציין את גילו האמיתי. משנתגלה הדבר פוטר המבקש מעבודתו. נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה הגישה עמדה לבית הדין בה היא גורסת, כי כיוון שאין מחלוקת לגבי תיפקודו המקצועי של המבקש ולגבי מסירותו ואמינותו, הסנקציה החמורה של פיטורין בשל שקר בפרט שאינו רלוונטי אינה מידתית ומעלה חשש לכאורה כי החלטת הפיטורין נגועה בהפליה בשל גיל. לפיכך, ובשל חומרת התופעה החברתית של הפליה בשל גיל בעבודה, מבקשת הנציבות מבית הדין שלא לאפשר את פיטוריו של המבקש. (ניתן 19.4.10)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה: הסכם הקשישים בבנק לאומי מהווה הפליה בשל גיל (עב 9506/08)

נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה הגישה לבית הדין האזורי לעבודה עמדה התומכת בתביעתו של עובד בבנק לאומי שהחל עבודתו בבנק בגיל 57, הוחתם על חוזה העסקה שכותרתו "הסכם קשישים", ופוטר בגיל 67. לפי עמדת הנציבות חוזה העסקה זה נושא בתנאים פחותים מהתנאים שמוענקים לעובדים האחרים בבנק ובכך מהווה הפליה בוטה בין העובד המבוגר לצעיר ואף כולל קיפוח בתנאי השכר, פגיעה בזכויות הסוציאליות ובזכות לביטחון תעסוקתי. בעבר נהג הבנק לאפשר לעובדי "הסכם קשישים" להיות מועסקים עד גיל 72, אך כעת הוא מפטרם עם הגיעם לגיל פרישה. עמדת הנציבות היא, כי המטרה היחידה של הסכם הקשישים היא לחסוך בעלויות שכר של עובדים מבוגרים ובנוסף לאפשר פיטורים שרירותיים של עובדים מבוגרים. בשל חומרת התופעה של הפליה בשל גיל בעבודה מבקשת הנציבות מבית הדין לפסוק סעדים משמעותיים שיעזרו לעקור תופעה זו מן השורש. (הוגש 15/4/2010)
נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה: פיטורי גננות שגילן עולה על 55 ואשר צברו ותק רב מהווה הפליה פסולה מחמת גיל (ע"ע 203/09)

נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה הגישה לבית הדין הארצי לעבודה, על פי הוראתו, את עמדתה בנוגע לפיטוריהן של גננות רשת החינוך של אגודת ישראל, שגילן מעל 55 ואשר צברו ותק רב, על ידי הרשת. עמדת הנציבות היא, כי התניית תנאי שכר ופיטורין בתנאי מפלה, שלא ניתן להראות שהוא מתחייב מאופיו וממהותו של התפקיד, מפרה את הוראות חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. בעמדתה דוחה הנציבות את טענת הרשת לפיה הפיטורין נעשו בשל שיקולים תקציביים וללא כוונה להפלות, שכן המבחן לפגיעה בשוויון הינו מבחן תוצאתי, ואינו מצריך כוונה להפלות. לעמדת הנציבות, מכיוון שמבחינה תוצאתית הנפגעות העיקריות ממדיניות הרשת הן הגננות המבוגרות והותיקות ביותר ברשת הרי שהמדיניות שהביאה לפיטוריהן מהווה הפליה פסולה ואסורה.
ועד הפעולה לשוויון בענייני אישות קורא להעלאת גיל הנישואין לשמונה עשרה

במסמך שפרסם ועד הפעולה לשוויון בענייני אישות בנושא השאת קטינות קורא הועד להעלאת גיל הנישואין לשמונה עשרה. לדברי הועד השאת קטינות בגיל נמוך משמונה עשרה מפר זויות יסוד כגון הזכות להכנס לברית הנישואין בהסכמה חופשית ומלאה, הזכות לבריאות גופנית ונפשית והזכות לחינוך.
סוגי זכויות

שוויון
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם