המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

הזכות לסביבה נאותה > שונות

כללי
עתירה לביהמ"ש המחוזי כנגד חסימת הגישה למעיינות באזור עמק בית שאן

מספר פעילים סביבתיים עתרו לביהמ"ש המחוזי בנצרת כנגד חסימת "מינהלת פארק המעיינות" את הגישה למעיינות התיירותיים באזור עמק בית שאן. העותרים טוענים שחסימה זו, שעל-פיה הגישה למעיינות אפשרית דה-פקטו רק באמצעות השכרת רכב חשמלי או שימוש בשירותי ה"שאטל" שבמקום, נעשתה בחוסר סמכות וכן שהיא סותרת את הוראות תוכנית המתאר החלה במקום. העותרים טענו גם שהצבת המחסומים מהווה הגבלה של זכות הגישה של הציבור למעיינות ולטבע, וכן שהמדובר בפגיעה בשוויון. בעניין זה נטען שההחלטה פוגעת באוכלוסיות מסוימות – כגון בעלי מוגבלויות וקשישים, שאינם מסוגלים להגיע רגלית למעיינות, וכן שהמדובר גם בהדרה של אוכלוסייה שאינה יכולה לעמוד בעלויות שכירת הרכבים שאיתם ניתן להגיע למעיינות. העותרים ביקשו שביהמ"ש יורה על הסרת המחסומים, וכן על צירוף נציגות מהעיר בית שאן לפעילות מינהלת הפארק. (הוגש 12.12.13)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ארגון בצלם פרסם דוח "שפכים ללא גבולות" על הזנחת הטיפול בשפכים בגדה המערבית

בין הממצאים העיקריים בדוח: שפכיהם של כשני מיליון איש החיים בשטחי הגדה המערבית וירושלים אינם מטופלים או שהטיפול בהם אינו עומד בתקנים הנהוגים בתוך ישראל ולמעלה מתשעים אחוז משפכי הפלסטינים אינם מטופלים כלל. כשליש משפכי ההתנחלויות מוזרמים כשפכים גולמיים לנחלים בגדה. העיר ירושלים, המזרימה למעלה מעשרה מיליון מ"ק של שפכים גולמיים לערוץ נחל הקדרון בכל שנה, מוגדרת על ידי המשרד להגנת הסביבה כאחראית ל"מפגע הביוב הגדול בישראל". כמו כן, הזיהום המתמשך של הגדה המערבית בשפכים מסכן את אקוויפר ההר המהווה מקור מים חשוב ביותר עבור ישראלים ופלסטינים כאחד.
האגודה לזכויות האזרח פרסמה נייר עמדה - "החיים בזבל" - המתאר את מצב התברואה בירושלים המזרחית

נייר העמדה שנכתב על ידי עו"ד נסרין עליאן מהאגודה לזכויות האזרח מתאר את המצב התברואתי החמור בירושלים המזרחית: רחובות שלמים שאינם מקבלים שירותי פינוי אשפה, מחסור בעובדי ניקיון, מזיקים רבים וכלבים משוטטים המהווים מפגע סביבתי חמור וסכנה לילדים ועוד. במסמך מתוארים כשליה ואזלת ידה של עיריית ירושלים שהביאו את התושבים, ברובם מתחת לקו העוני, ליזום פתרונות תברואתיים על חשבונם. על פי הכותבת המצב ניתן לפיתרון באמצעים פשוטים ואלמנטריים כמו תוספת כוח אדם ותקציבים.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

תושבים עתרו לבג"צ כנגד הקמתו של מכרה פוספטים סמוך לעיר ערד וליישובים כסייפה ואל-פורעה ‏(בג"צ 2606/09)

קבוצה של 276 מתושבי ערד, כסייפה והישוב הבדואי אל-פורעה עתרה לבג"צ נגד הקמתו של מכרה פוספטים בשטח של כ- 13,000 דונם, בשדה בריר. השטח המיועד למכרה מצוי קילומטרים ספורים מבתי העיר ערד והישוב כסייפה ועל שטח הישוב אל-פורעה. על-פי חוות דעת מקצועיות פעילותו של המכרה תביא למותם של שבעה אנשים מקרב תושבי ערד בשנה. העתירה מכוונת הן נגד פגמים בהליכי אישור המכרה, והן ובעיקר נגד הפגיעה הצפויה מפעולת המכרה בזכויות העותרים. לטענת העותרים הקמת המכרה תפגע בזכותם לחיים ולשלמות הגוף (טענה המתבססת על מבחנים הסתברותיים), וכן תפגע בזכות הקניין שלהם, בשל הפגיעה ביכולתם להנות מבתיהם ובשל הפקעת הקרקעות הכלולה בתכנית.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

האגודה לזכויות האזרח ואדם טבע ודין הגישו עתירה כנגד עיריית ירושלים בשל פגיעה בזכותם של ילדים ללמוד בסביבה בריאה (עת"מ 8779/08 )

אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח ונציגי ועד ההורים המקומי עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים, בדרישה לחייב את עיריית ירושלים למצוא בהקדם מבנה חלופי לבית הספר היסודי לבנים בשועפאט. בית הספר הוקם בסמיכות למפעל מזהם ליציקת מתכת, באופן שמסכן את בריאותם, ופוגע בזכותם הבסיסית של התלמידים לחינוך נאות בסביבה בריאה ובכך מהווה הפרה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.
נייר עמדה המעלה את בעיית הדיירים בנכסי רשות הפיתוח וקורא לשינוי מדיניות

הקליניקה ל"זכויות אדם בחברה" בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה פרסמה נייר עמדה המעלה את בעיית הדיירים בנכסי רשות הפיתוח וקורא לשינוי חשיבתי בכל הקשור לגובה השתתפות המדינה בעלויות הסרת צווי סכנה, שיפוצים ואחזקה, במטרה לקדם מהלך של השתתפות פרוגרסיבית של דיירי הנכסים בעלויות השיפוץ בהתחשב במצבם הכלכלי, בדומה למדד ההשתתפות של דיירי הדיור הציבורי בעלויות אחזקה ושיפוץ. נייר העמדה הוא תולדה של עבודת שטח בעכו העתיקה, ומתייחס לאופי האוכלוסיה ולמעמדם המיוחד והבעייתי של דיירים אלו.

למעבר לקישור לחץ/י כאן

בקשה לביזוי בית משפט בגין אי-הסרת שלטי החוצות באיילון (עת"מ 1729/06)

התוכנית הקלינית לצדק סביבתי של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב הגישה בקשה לביזוי בית המשפט בשם עמותת "פעולה ירוקה". הבקשה הוגשה עקב כך שחרף פסק הדין שהורה להסיר את השלטים מנתיבי האיילון, השלטים טרם הוסרו, וחלקם כוסו בבד שחור, מתוך ניסיון לעקוף את הוראות פסק הדין.
סוגי זכויות

זכויות כלכליות וחברתיות
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם