המרכז האקדמי למשפט ולעסקים  
חיפוש
משפט דת ותרבות סוגי זכויות קבוצות מוחלשות

כשרות משפטית > פסיקה

כללי
ביהמ"ש המחוזי: ראוי שהמשפט יתקדם לתפיסות שתכרנה שיש לבעלי החיים זכויות משפטיות עצמאיות ברמה מסוימת (עמ"ת 43536-04-13)

כנגד העורר הוגש כתב אישום המייחס לו ביצוע של הריגה או היזק לבעל חיים והתעללות בבעל חיים, וזאת בגין שקשר כלב לרכבו וגרר אותו מאות מטרים, דבר שהביא למות הכלב. בבימ"ש השלום הוחלט שמתקיימות עילת מעצר ועילת מסוכנות ביחס לעורר, ושיש לשחררו בתנאים מגבילים של מעצר בית מלא. על החלטה זו הוגש ערר. השופט פיש מביהמ"ש המחוזי בחיפה ציין שראוי שהמשפט יתקדם מתפיסות המשקפות חמלה כלפי בעלי חיים, לתפיסות שתכרנה שיש לבעלי החיים זכויות משפטיות עצמאיות, כך שחובותיהם של בני אדם כלפי בעלי חיים ימדדו ע"פ קריטריונים הנובעים ממעמד של אפוטרופסות. נקבע שגם ע"פ הגישה המחייבת גילוי חמלה בלבד מתקיימת בעניין עילת מעצר. עם זאת, לאור הנסיבות האישיות של העורר ושיקולים נוספים, הוחלט לאפשר לעורר לצאת לעבודה, וזאת תחת הגבלות שונות ופיקוח של מעבידו. (ניתן 12.5.13)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

ביהמ"ש העליון דחה ערעורו של אדם אשר טען להגנת אי השפיות או לענישה מופחתת בעבירת רצח בכוונה תחילה (ע"פ 8287/05)

ביהמ"ש העליון דחה ערעורו של אדם אשר הורשע בביהמ"ש המחוזי ברצח בכוונה תחילה. במסגרת הערעור נטען שהמערער, הסובל ממחלת נפש קשה, היה חסר יכולת של ממש להימנע ממעשיו או להבין את הפסול שבהם, ומשכך יש לפטור אותו מאחריות פלילית וזאת ע"פ סעיף 34ח לחוק העונשין. לחילופין נתבקש ביהמ"ש להקל בענישה וזאת מכוח סעיף 300א לחוק העונשין. ביהמ"ש קבע כי מכלול העדויות והראיות לגבי התנהגותו של המערער לפני הרצח ואחריו, אינו מעיד שהמערער היה שרוי במצב פסיכוזה בעת ההתרחשות. על כן נקבע כי לא מתקיים הקשר הסיבתי בין המעשה למחלה, הנדרש לקבלת טענות ההגנה. ביהמ"ש דחה, בין היתר, גם את טענת המערער בדבר "התנתקות נפשית" שחלה בו בשעת המעשה שכן לא הונחה כל תשתית ראייתית - נויורולוגית המעידה כי התנתקות שכזו אכן התרחשה. (ניתן 11.08.11)

למעבר לקישור לחץ/י כאן

בית המשפט המחוזי זיכה מחמת הספק נאשם מביצוע מעשים מגונים בבתו בעלת המוגבלות בנימוק שעדותה אינה מספיקה לשם הרשעה בפלילים (פח 1053/06)

מדינת ישראל הגישה כתב אישום נגד אב המיייחס לו מעשים מגונים שביצע בבתו בעלת המוגבלות. עובדות כתב האישום נסמכות על עדותה של הבת שנפגעה במוחה כתוצאה מתאונת דרכים וסובלת מנכות קשה ופיגור שכלי. התובעת טענה, כי חרף נכותה הקשה של הבת ומגבלותיה, יש בגרסתה תשתית ראייתית מספיקה לשם הרשעתו של האב בעבירות המיוחסות לו. בית המשפט קבע, כי אף שלא בכדי הצביעה הבת על אביה כמי שביצע מעשים מיניים בגופה, ואף שהיא כשרה להעיד, הרי שבשל חוסר יכולתה לתקשר, אלא ברמה הבסיסית ביותר, לא ניתן לבסס על גרסתה ממצאים ברמת הוודאות הנדרשת לשם הרשעה בפלילים, מעל לכל ספק סביר. בנוסף, מוגבלות הבת מונעת מהנאשם את האפשרות להתגונן באמצעות חקירה נגדית יעילה. לאור זאת, זיכה בית המשפט את הנאשם מחמת הספק.
סוגי זכויות

זכויות במשפט
 
  המרכז האקדמי למשפט ולעסקים פורטל זכויות האדם