זכויות ילדים עם אוטיזם: מהאבחון ועד לבגרות

עבורנו ההורים, אין דבר קשה ומכביד יותר מלראות את הילדים שלנו סובלים, מה שקורה לא אחת כאשר הם סובלים מבעיות רפואיות שונות. כאשר מדובר על מקרים נפוצים וקלים יחסית, אפשר לגשת לרופא, לאבחן את הבעיה ולקבל פתרון שלרוב יעזור בתוך זמן ויאפשר חזרה לשגרת חיים רגילה. עם זאת, כאשר מדובר על מצבים מורכבים יותר ובפרט על בעיות כרוניות, זה נעשה מורכב הרבה יותר מפני שצריך לדאוג לטיפול, תמיכה וסיוע על בסיס קבוע וזה משהו שבהחלט עלול לגזול הרבה זמן, אנרגיה ומשאבים כספיים. דוגמה ברורה למצבים כאלו היא ילדים שמאובחנים עם אוטיזם. האבחנה הזו מחייבת טיפול ייחודי וחינוך מיוחד וכן דורשת מההורים הרבה מאד זמן ומתן כלים ספציפיים להתמודדות איתה. אם גם אתם הורים לילדים על הספקטרום או שאתם מכירים הורים כאלו שלא מודעים לזכויות הילדים שלהם, אנו רוצים לעבור על הדברים המרכזיים שחשוב שכל אחד יכיר, אבל קודם כל כמה מילים על התופעה.

מהו אוטיזם?

קשה מאד להסביר את זה שלא בהרחבה, אבל ננסה בכל זאת. בגדול מדובר על הפרעה התפתחותית נוירולוגית שהסיבות אליה לא ממש ברורות עד היום, אך ככל שעובר הזמן שיעורה באוכלוסייה הכללית רק הולך ועולה. מדובר על הפרעה תחושתית וקושי לתקשר עם הסביבה והביטוי לכך נראה כבר בשנים הראשונות של התינוק. אם יש לכם חשד שמשהו כזה מאפיין את מי מילדכם, מידע נרחב על התופעה ודרכי הטיפול בה תוכלו למצוא כאן וכמובן חשוב להתייעץ בהקדם עם רופא הילדים להמשך אבחון.

גמלת ילד נכה

אוטיזם יוגדר תמיד כנכות בדרגות שונות בהתאם לחומרה שלו ולרמת התפקוד של הילד. על כן הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי זכאים לקצבה חודשית משתנה על ידי הצגת המסמכים הרלוונטיים והגשת טופס בקשה לגמלה לילד נכה. שימו לב שכמו שמקרים אחרים לפעמים הביטוח הלאומי לא מאשר את הבקשות ורצוי להיעזר בנקודה הזו בייעוץ משפטי.

שירותים כלליים

מן הסתם הטיפול והחינוך של ילדים על הספקטרום הם שונים וגם כאן יש כמה דברים שמגיעים לכל ילד:

  • מסגרת מעון שיקומי יומי לילדים עד גיל שלוש ושעות שילוב לפעוט מגיל 3 ושעות שילוב במסגרות השונות.
  • הפנייה לייעוץ וטיפול בבעיות מיניות.
  • ליווי על ידי מטפל/ת בבית בשעות אחר הצהריים בהשתתפות מסוימת במימון של ההורים.
  • קייטנות יומיות בחופשות הקיץ ובחופשות בחגים.
  • מועדוניות לפעילות פנאי לשעות אחר הצהריים.
  • מסגרות דיור חוץ ביתיות (רלוונטי במיוחד ככל שהילדים הולכים ומתגברים וחשוב מאד כמובן בחייהם הבוגרים שהרבה פעמים לא יוכלו להיות עצמאיים באמת ללא האפשרות הזאת).
  • 15 יום של נופשונים (מסגרת שהייה חוץ ביתית) בשנה.

הנחה בחשבון החשמל והמים

שימו לב כי ההורים של ילדים על הספקטרום כמו גם אוטיסטים בוגרים שחיים בגפם, זכאים להנחה של 50 אחוזים בחשבון החשמל ל-400 הקוט"ש הראשונים.

כמו כן ישנה הנחה מסוימת על חשבון המים במקרים הללו שאמורה להתעדכן באופן אוטומטי לאחר ההכרה בנכות מצד הביטוח הלאומי.

הטבות נוספות

שימו לב כי יש עוד הרבה זכויות והטבות שצריך להכיר כמו הנחה בתשלומי הטלפון, הנה על תשלום הארנונה, תו חנייה לרכב נכה (להורים של הילד או לבוגר במידה והוא נוהג) וכן הנחה על אגרת רישוי רכב ועוד.

אם גם הילד שלכם אובחן על הספקטרום האוטיסטי, אנו ממליצים לברר לעומק את הזכויות שלו ושלכם וכמובן לדאוג שתקבלו אותן במלואן מהרגע הראשון.