טיפולי שיניים לילדים במסגרת סל הבריאות: מה הזכויות שלכם?

החל משנת 2019 זכאים כל הילדים ובני הנוער עד גיל 18 לקבל טיפולי שיניים בחינם, במסגרת סל הבריאות. מהן הזכויות המגיעות לכל ילד בישראל לטובת טיפולי שיניים הכרחיים? על כך – בסקירה הבאה.

טיפולי שיניים לילדים: חשיבות הטיפול עוד בגילאים צעירים

שגרת הטיפול בילדים בכל הקשור לבריאות השן והחניכיים היא חיונית עוד מגילאים צעירים, ולמעשה החל מחצי שנה. איגוד רופאי השיניים כאן בישראל בדומה לעמיתיו בעולם ממליץ להבריש את השיניים של תינוקות לפחות פעם ביום באמצעות מברשת מיוחדת, וזאת מתוך מטרה להסיר את החיידקים שעלולים בהמשך להוביל לריקבון של השיניים. שימוש במשחת שיניים אפשרי החל מגיל שנה, כאשר ההמלצה היא לפקח על הילדים אחרי גיל שלוש מתוך מטרה לוודא כי הם אינם בולעים את עודפי משחת השיניים כמו גם מצחצחים כשורה. אולם, לדאגה לבריאות הפה והחניכיים בגיל צעיר עוד בבית יש השלכות גם על העתיד, וזאת בשל העובדה כי ילדים נדרשים להגיע לביקורת אצל רופא השיניים לפחות פעם בשנה. הביקור אצל רופא השיניים יכול לחסוך בעתיד טיפולי שיניים מורכבים כמו סתימה ועקירה, ועל כן חשוב לאתר מרפאת שיניים מובילה אשר תדע לספק לכם מערך רפואי החל משלב הילדות ועד לשלב הבגרות. חשוב גם לדעת כי במסגרת סל הבריאות נקבע כי החל מינואר 2019 כל ילד וילדה במדינת ישראל זכאים לקבל טיפולי שיניים בחינם, במסגרת סל הבריאות. דרך מימוש הזכויות שמגיעות לילדים שלכם תוכלו לדאוג בעבורם לשגרת טיפולים שוטפת וקפדנית. בשורות טובות נוספות הן שכיום ניתן בתהליך מהיר אונליין להזמין תור לרופא שיניים, ובכך להוביל ליצירה של שגרת טיפולים סדירה – במינימום מאמץ ועם מקסימום אחריות לבריאות של הילדים.

טיפולי שיניים לילדים במסגרת סל הבריאות: מה הזכויות שלכם?

מהם הטיפולים הנכללים במסגרת סל הבריאות בעבור ילדים?

במסגרת הטיפולים אשר נכללים בסל הבריאות ניתן לקבל בחינם בדיקה תקופתית אחת לשנייה אצל הרופא, ייעוץ והכנה של תוכנית טיפול שיניים, הסרת אבנית אחת לשנה (ילדים מעל גיל 14 זכאים לקבל כשני טיפולים ללא תשלום) בנוסף לצילום רנטגן במסגרת הטיפול. את הטיפולים ניתן לקבל דרך מרפאות הקופה שבה הילד רשום כמו גם דרך רשימת מרפאות שעובדות עם הקופות ומפורסמות באתרים הרשמיים של הקופות כללית, מכבי, לאומית ומאוחדת. שימו לב כי במידה ובחרתם לבצע את טיפולי השיניים של הילדים באופן פרטי, לא תוכלו לקבל בגינם החזר כספי. ישנם טיפולים שונים אותם בעבורם תידרשו לשלם השתתפות עצמית נמוכה בסך 24 שך והיא כוללת עזרה ראשונה, סתימות, כתרים, עקירה כולל עקירה כירורגית, שימוש בגז צחוק לטובת ביצוע הטיפול וכן טיפול שורש.

מהם הטיפולים שאינם נכללים במסגרת הזכויות?

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר אצל ילדים הוא כמובן טיפול של יישור שיניים. כלל טיפולי האורתודנטיה אינם כלולים בסל הבריאות, ועל כן רצוי לבצע השוואת מחירים בין המרפאות כמו גם לקבל המלצות על מרפאה אשר מציעה תנאי תשלום נוחים לטובת ביצוע הטיפול. חשוב לציין כי בכל מקרה של טיפול רפואי בתחום רפואת השיניים קופת החולים היא זו שאחראית לספק את השירות ע"פ שיקול דעתו של הרופא, תוך פרק זמן סביר. מאחר והביקוש הוא גדול, קביעת תור אונליין מהווה את הדרך הטובה ביותר לקצר את זמן ההמתנה והכנת הטיפול הייעודי בעבור הילדים.

לסיכום, היכולת שלכם כהורים להגיע למיצוי זכויות בעבור הילדים בכל הקשור לטיפולי שיניים הוא שריר וקיים, וזאת בהתאם לרזי החוק. בכל מקרה שבו הילד לא קיבל את הטיפול ניתן להגיע תלונה לנציבות קבילות הציבור בקופת החולים בה הילד רשום, לצורך מיצוי זכויות מלא.