האם הוא לטובתנו? הכול על חוק התחדשות עירונית

אם יצא לכם אי פעם לשמוע את הביטוי התחדשות עירונית ולא ידעתם מה זה, הגעתם למקום הנכון. מה זה התחדשות עירונית, אילו סוגים של התחדשות עירונית קיימים והיכן תוכלו לקרוא את כל המידע החם בנושא? מתחילים.

מה זה התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא תהליך מקיף ורחב שמתבצע באמצעות עדכון, שדרוג, שיפוץ, חיזוק ושימור מבני מגורים, עדכון שכונות ומבני מגורים ותיקים ושדרוג תשתיות ושטחי ציבור. בנוסף, נוספו למתחמי מגורים אלו יחידות דיור חדשות במסגרת פרויקט התחדשות עירונית. בהמשך המאמר נסביר היכן אתם יכולים לקרוא מידע על חוק התחדשות עירונית וכל מה שקשור בתחום. פרויקט התחדשות עירונית מהווה הזדמנות מצוינת לבעלי דירות שכן הוא מחזק ומגן על הדירה ומרחיב את גודל הדירה, מה שמביא גם לעלייה באיכות החיים וכמובן לשיפורי הנכס. במקרה של הריסה ובנייה מחדש בעלי דירות פשוט מקבלים דירה חדשה, גדולה יותר, מוגנת ואיכותית יותר.

רשויות מקומיות ומשרד הבינוי והשיכון יכולים להניע התחדשות עירונית כדי לחדש ערים ולשפר את איכות חייהן. או יוזמה פרטית של בעל דירה מתעניין או יזם/קבלן המעוניין להוביל פרויקט משתלם וכדאי. הפרויקטים עצמם ניתנים בחינם לבעלי דירות מכיוון שהיזמים מרוויחים ממכירת יחידות דיור נוספות. על מנת להוביל את הפרויקט נדרש רוב מיוחד של בעלי דירות בהתאם לסוג הפרויקט.

אילו סוגים של התחדשות עירונית קיימים?

פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא תהליך של הריסת בניין או סדרת מבנים והקמת מתחם מגורים המורכב ממספר מבנים המכילים עשרות ואף מאות אלפי יחידות דיור. פרויקטים כאלה מסתיימים לרוב על פני מתחמים או קהילות שלמות. כחלק מהתוכנית, הדיירים יקבלו דירה חדשה, לרוב גדולה יותר. מדובר בעיקר בבניינים גבוהים יותר, לרבות בנייני מגורים. כמו כן, עודכן המרחב הציבורי כולו: גינות ציבוריות, מוסדות ציבור, חניונים, שטחים ציבוריים של המבנה לרבות מתקניו ועוד. היזם/קבלן יכול למכור את יתרת הדירות המאושרות בתכנית לדיירים חדשים.

 

 

תמ"א 38

תמ"א 38 היא קיצור של תכנית המתאר הארצית לשיפור העמידות בפני רעידות אדמה של מבנים קיימים. פרויקטים כאלה נעשים בדרך כלל ברצף. מדינת ישראל מודאגת מסכנת קריסת מבנים עקב רעידות אדמה, ומדינת ישראל אפשרה לבעלי דירות בבנייני דירות ישנים להפוך את הבניינים שלהם לעמידים יותר בפני רעידות אדמה באמצעות תמריצים כספיים ותכנוניים. התוכנית בוצעה בתוכנית קצרה, הוספת שטחי בנייה להרחבת יחידות דיור קיימות ובניית דירות חדשות. במסגרת התוכנית יקבלו הדיירים דירות משופצות או חדשות (בהתאם לסוג התמ"א) וכן שטחים משותפים חדשים ומשופצים. יזמים/קבלנים יכולים לבנות דירות מעל הגג או בקומה הראשונה של בניין עמודים או בקומה הראשונה. לבנות (לפעמים) לידו ולמכור אותם לדיירים חדשים.

איפה אפשר לקרוא מידע על התחדשות עירונית?

אם אתם רוצים לקרוא את כל המידע החם והחשוב על התחדשות עירונית, אנחנו ממליצים לכם להיכנס לאתר של מגדילים, האתר הישראלי להתחדשות עירונית. באתר הזה תוכלו למצוא מידע רב שעוסק בין השאר בפינוי בינוי, תמ"א 38, משפט וכלכלה, מדור דיירים, מדור ברנז'ה, דעות ופרשנויות, אדריכלות ועיצוב. מדובר באתר ותיק מאד שמהווה בית עבור לא מעט כמובן שמתעניינים בנושאים הללו ורוצים להישאר כל הזמן מעודכנים במה שחם.

לסיכום,

אין ספק שחוק ההתחדשות העירונית הוא חוק חשוב מאד ובעידן שבו הנדל"ן הוא הנושא הכי חם במדינה, אין ספק שחוק ההתחדשות העירונית מסייע בשיפור חזות הערים ומחזיר להן את הברק שכל כך חסר להן.