חוק המכס: המדריך השלם לצרכן

מתכננים לבצע רכישה מעבר לים לטובת ייבוא אישי? ובכן, המדריך הבא הוא בדיוק בשבילכם. במדריך זה נציג את כל חוקי המכס כמו גם סימני אזהרה אשר עלולים לעלות לכם ביוקר – בשל אי היכרות עם רזי החוק.

חוקי המכס במדינת ישראל: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול לפני רכישה בחו"ל

בשנים האחרונות נרשם זינוק במספר ההזמנות המתבצעות אונליין, רובן דרך אתרים מובילים אך גם דרך ספקים המאפשרים לקבל מגוון רחב של מוצרים בעלויות שלא פעם זולות בעשרות אחוזים מאשר כאן בישראל – בין אם מדובר בביגוד והנעלה ועד מוצרי אלקטרוניקה ומחשוב. עם זאת, חשוב לדעת כי במדינת ישראל ישנם חוקים ברורים בכל הקשור לייבוא אישי, אותו כל אחד צריך להכיר. ראשית כל, ע"פ החוק ניתן לבצע רכישה של מוצרים מחו"ל עם פטור מלא מייבא במידה וערך המוצרים/חבילה אינו עולה על 75 דולר. שימו לב כי המחיר מגלם גם את דמי המשלוח, ועל כן אם אתם מבחינים כי החבילה שלכם חצתה את הרף הזה – רצוי לפצל אותה בכדי להימנע מתשלום מס ייבוא או לחילופין לחכות עוד מספר ימים ולבצע הזמנה נוספת. בנקודה זו חשוב לציין כי חלק מהיבואנים בעולם מציעים לשלם את דמי המשלוח והביטוח בעצמם, כחלק מעידוד צרכנים לבצע רכישה. מדובר בפרמטר שיכול לחסוך לכם לא מעט כסף ואף לאפשר לכם לבצע רכישה של חבילה בשווי של מעל 75$  ללא תשלום נוסף, אולם מדובר במקרים בודדים ולכן קבלת המלצות בעבור יבואנים כמו גם חנויות המציעות לשלם בעצמן בעבור המשלוח מהווה דרך מצוינת לחסוך, הפטור בעבור מסי ייבוא אינו מתייחס לאלכוהול כמו גם מוצרי טבק, וזאת בשל החרגה בחוק.

דגשים חשובים לפני ביצוע רכישה

על מנת שתוכלו לוודא כי החבילה שלכם מגיע ליעד, כדאי לבצע בדיקת מיקוד באתר "צ'יפסט". בנוסף, בדקו היטב את מדיניות המשלוחים של הספק/אתר ממנו אתם רוכשים את המוצר וכי הכתובת אותה ציינתם כתובה גם בעברית וגם באנגלית. ברוב האתרים מאפשרים להשאיר מספר טלפון כך שהשליח יכול ליצור איתכם קשר בעת ההגעה למקום המגורים, ועל כן רצוי להוסיף גם את מספר הטלפון שלכם. במידה ומדובר בחבילות בשווי של בין 500$-1,000$ אתם נדרשים ע"פ חוקי המס לשלם מע"מ כמו גם מס קנייה בעבור מוצרים ספציפיים כמו אביזרים, סוללות, מיקרופונים, טלוויזיות ועוד. אם אתם מתלבטים האם לבצע את הרכישה בעקבות תשלום המס ומס קנייה היכנסו לאתר הרשמי של משרד הכלכלה, וזאת בכדי לבחון בזמן אמת את הטבלה ובכך לדעת מראש מהו הסכום אותו תידרשו לשלם בגין הייבוא.

חוק המכס: המדריך השלם לצרכן

חבילות בשווי של מעל ל 1,000 דולר – מה חשוב לדעת?

במידה ואתם מתכננים לבצע רכישה של מוצרים בשווי של 1,000 דולר ומעלה – תידרשו לשלם ע"פ חוקי המכס תשלום מע"מ בגובה של 17% וכן מס קנייה כפי שמשלם היבואן. שימו לב כי המס מחושב ע"פ הערך של החבילה עצמה + דמי משלוח + ביטוח ועל כן עמלת המכס לרוב נעה בין 4%-12%. מאחר ושיעור המס מחושב ע"פ הערך הכולל, הקפידו לבצע את הרכישה תוך שימת דגש על בחינה של כלל העלויות ובהתאם לכך קבלת החלטה האם אכן משתלם לכם לבצע את הרכישה בשווי של מעל ל 1,000 דולר.

לסיכום, חוקי המכס במדינת ישראל ברורים ומוצגים לציבור הרחב. שימו לב כי כל חריגה מהחוקים עלולה להוביל להטלת קנסות כבדים, ועל כן מעבר על המדריך אותו הצגנו לכם כאן הינו הכרחי לטובת רכישה משתלמת.