הטבה לחולי סרטן: איזה פיצוי מגיע לכם?

מחלת הסרטן היא מצב אשר מכניס את הנמצאים בו להתמודדות ממושכת ולא פשוטה עם שגרה חדשה. יש לא מעט גופים ואמצעי סיוע ממשלתי העומדים לטובת הנמצאים במצבים אלו, ומסייעים להם להתמודד בצורה הטובה ביותר. ההיבט הכספי של הנושא הוא חשוב מאוד, וגם כאן יש לא מעט הטבות ואף מענק מיוחד שאפשר לקבל באופן חד פעמי. לפניכם כל הפרטים בנושא:

זכויות חולי סרטן

ההתמודדות עם מחלת הסרטן היא עניין מורכב. יש בו היבטים נפשיים, רפואיים פיזיים וגם כמובן כלכליים. ההתחלה של ההתמודדות הרפואית היא להבין את המצב ואת האפשרויות העומדות לפניכם. באופן דומה, התחלת ההתמודדות הכספית היא מההבנה של הסיוע הכספי המגיע לחולים ולגבי המקורות השונים שמהם הוא מגיע. המוסד לביטוח לאומי מסייע בנושא, אך יש גם פיצוי חד פעמי לחולי סרטן מטעם האגודה למלחמה בסרטן, שאפשר וחשוב להיעזר בו. יש גם הטבות שונות שמוסדות המדינה השונים נותנים לחולי סרטן. אך ראשית, כמה מילים על המענק מהאגודה למלחמה בסרטן.

מענק מהאגודה למלחמה בסרטן

רבים מהחולים זקוקים לסיוע כספי ראשוני במצב של התמודדות עם מחלת הסרטן, בייחוד במצבים שבהם המחלה שהתגלתה פגעה ביכולת להתפרנס באופן כזה או אחר, הרזרבות הכספיות אינן גבוהות (אם בכלל יש כאלו) וההוצאות ממשיכות, כולל הוצאות חדשות על טיפולים למחלה, בדיקות, נסיעות וכדומה. קבלת סיוע כספי קבוע מהרשויות היא אינה עניין שיתחיל באופן מיידי, וכאן נכנסת לתמונה האגודה למלחמה בסרטן. אגודה ידועה וותיקה זו מציעה לחולי סרטן מענק חד פעמי של סיוע כספי בסכום ניכר. מידע על אופן הגשת הבקשה וכן פרטים נוספים בנושא זמינים באתר האגודה. המענק הוא בגובה משתנה, על פי מצב אישי בזמן הבקשה, כולל כמובן המצב הכספי של המבקשים.

 

 

קצבאות

פרט למענק, יש כמה קצבאות שאתם יכולים להיות זכאים להן:

  • קצבת נכות כללית – בהתאם לנזק הפיזי שגרמה מחלת הסרטן, מבחינת הגבלת יכולת התפקוד והעבודה, עשויה להינתן קצבת נכות כללית. ההחלטה לגבי קצבה זו מביאה בחשבון גם את גובה ההכנסה (אמורה להיות פחות מ-60% מהשכר הממוצע במשק)
  • קצבת שירותים מיוחדים – קצבה אשר עשויה להינתן במצב סיעודי. הכוונה למצב שבו זקוקים להשגחה קבועה או לסיוע בביצוע פעולות יום יומיות. צורך זה נקבע על ידי אנשי מקצוע ולפי נהלים מוגדרים היטב, ונבדקת היכולת של מבקש הקצבה לבצע פעולות של קימה מישיבה ומשכיבה, אכילה באופן עצמאי, היכולת להתלבש לבד, להתרחץ, להתנייד ויכולת שליטה בסוגרים
  • גמלת ילד נכה – סיוע כספי למשפחות אשר מטפלות בילד שהוא נכה אונקולוגי בעל ליקוי קשה

הטבות

מעבר לקצבאות, שבוודאי מסייעות מאוד, חשוב לדעת שיש עוד לא מעט הטבות הניתנות בהתאם לנסיבות, למשל פטור ממס הכנסה שיכול לעזור מאוד למשפחות במצב כלכלי מורכב. הפטור יינתן במצבים מיוחדים של סרטן עם נכות רפואית גבוהה, עבור הכנסות מכל מקור – כשכירים, כעצמאים או ממקור אחר. הטבה בולטת נוספת היא תו החנייה לנכים, ואפשר לקבל גם סיוע במימון טיפולי שיניים מסוימים, כפי שהנושא מוגדר במסגרת סל הבריאות.

לקבל את המגיע לכם

כדי להבטיח שאתם מקבלים את מה שמגיע במצבים כאלה, כדאי לשים לב לכך שמדובר בנושא דינמי. מקור טוב לבדיקת הכללים והעדכונים בנושא הוא האתרים הרשמיים המתאימים – האתר של המוסד לביטוח לאומי למשל או האגודה למלחמה בסרטן. כמו כן, המחלה עצמה עשויה לשנות את מצב החולה, לפעמים בצורה דרסטית במהירות. שינויים כאלו עשויים כמובן להשליך באופן נרחב על מה שמגיע לכם בפועל.

לסיכום

חולי סרטן לא צריכים להתמודד לבד עם המצב שלהם. יש מגוון אמצעים ושירותים שמטרתם לסייע לכם עם המצב, ולכם נשאר רק לפנות הגורמים הרלוונטיים ולקבל את מה שמגיע לכם.