עושים טוב: עמותת לב ונפש פועלת למען ילדים מתמודדי נפש בישראל

עמותת לב ונפש היא עמותה המעניקה תמיכה וסיוע לילדים מתמודדי נפש ובני משפחותיהם. העמותה פועלת בתוך בתי חולים ומרכזים רפואיים, מציעה פעילויות וסדנאות מהנות לילדים מאושפזים ותורמת למחלקות רפואיות לשיפור הטיפול, בעקבות ניסיון ארוך שנים בתחום. במסגרת הפעילות יחידת הסיוע מפעילה חוגים וסדנאות למשפחות, המספקים מרחב בטוח לילדים וגם להורים. כל הפרטים אודות העשייה החיובית של עמותה הפועלת למעם ילדים מתמודדי נפש בישראל, בכתבה הבאה.

פועלים למען ילדים מתמודדי נפש – כל מה שצריך לדעת אודות עמותת לב ונפש

עמותת לב ונפש מבינה את האתגרים הייחודיים איתם מתמודדים ילדים עם קושי נפשי, במיוחד במהלך האשפוז. הימצאות בסביבה רפואית יכולה להיות מלחיץ ומכריע, במיוחד עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. בעקבות ההבנה כי ילדים אלו זקוקים למעטפת ייחודית, עורכת העמותה פעילויות ואירועים מהנים לילדים מאושפזים, המעניקים להם הזדמנות להתרועע עם ילדים נוספים. פעילויות אלו לא רק מציעות תחושת נורמליות והנאה לילדים, אלא הן משמשות גם הפוגה להורים ולצוותים הרפואיים אשר פועלים ללא לאות לטובת הבטחת שלומם וביטחונם של הילדים. בהתאם לכך, לב ונפש מפעיל המגוון רחב של סדנאות יצירה בכל המסגרות בהן היא פועלת. את הסדנאות מלווים אנשי מקצוע, והן המותאמות למצב הרגיש של הילדים המשתתפים, ותוך שימת דגש על מענה הוליסטי שנועד לשפר עד כמה שאפשר את חייהם.

שיתוף פעולה הדוק עם הצוותים הרפואיים

ילדים אשר מאושפזים תחת אשפוז בכפייה נאלצים להתמודד עם קשת רחבה של רגשות ותחושות, החל מבדידות ועד לריחוק  מהסביבה המוכרת. מי שעושים עבודת קודש הם הצוותים הרפואיים הפועלים ללא לאות לטובת שמירה על שלומם וביטחונם. עמותת לב ונפש עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם צוותים רפואיים לשיפור המחלקות, באמצעות חלוקה של ציוד וכן מענה במסגרת של מחקר לגבי טכניקות טיפול, בעקבות ניסיון של שנים רבות בתחום הזה. במסגרת הסיוע, הארגון נתרם לבקשות המגיעות מהצוותים הרפואיים בהתאם לדרישות הייחודיות של כל מחלקה. פעילות כמו זו היא בעלת השפעה חיובית לא רק על הילדים המאושפזים אלא גם על הצוותים שמקבלים את התמיכה והסיוע מצד מתנדבים.

 

 

פעילות מיוחדת למען הילדים

לב ונפש מקדמים חוגים וסדנאות למשפחות, המעניקים סביבה תומכת ומכילה לילדים עם צרכים מיוחדים לפיתוח מיומנויות ויכולות חדשות. פעילויות כמו אלו לא רק מקדמות רווחה גופנית ורגשית, אלא גם עוזרים לבנות הערכה עצמית וביטחון עצמי אצל ילדים, לצד מענה נורמטיבי ככל האפשר במציאות לא פשוטה בעקבות אשפוז כפוי. במסגרת הפעילות מקדמת העמותה מגוון רחב של פעילויות בחגים. כך למשל, בראש השנה הארגון ערך פעילות מקסימה למחלקת הילדים בבית החולים להפרעות נפשיות נס ציונה באר יעקב, שכללה אפיית עוגות דבש ויצירה בנושא חגי תשרי. פעילות כמו זו היא בעלת ערך מבחינת התמיכה והסיוע לילדים ובני נוער מאושפזים.

לסיכום

עמותת לב ונפש היא עמותה בולטת בתחומה אשר הוקמה מתוך מטרה לסייע בעבור ילדים ובני נוער אשר מתמודדים עם הפרעות נפשיות, לטובת קבלת מענה. העבודה שהעמותה מקדמת לא רק מעניקה תמיכה וסיוע לילדים המאובחנים עם צרכים מיוחדים בעקבות הפרעה נפשית, אלא גם לבני המשפחות וכן הצוותים הרפואיים אשר עובדים ימים כלילות בשביל לשפר את חייהם, ולסייע לטובת מציאות חיובית ונורמטיבית ככל האפשר, וזאת למרות אשפוז כפוי בבית החולים.  באמצעות מחויבותה לשיפור הטיפול בחולים וקידום רווחת המשפחות, משפיעה עמותת לב ונפש בצורה משמעותית וחיובית במדינת ישראל.