הסכם ממון – דוגמא ופרטים נוספים

הסכם ממון הוא כלי משפטי חשוב המאפשר לבני זוג להסדיר מראש את חלוקת הרכוש והחובות ביניהם במקרה של גירושין או פטירה. ההסכם נועד למנוע מחלוקות עתידיות, להבטיח ודאות כלכלית ולהגן על נכסים אישיים של כל צד. במאמר זה נסקור לעומק את המאפיינים, היתרונות והשיקולים המרכזיים בעריכת הסכם ממון, נציג הסכם ממון לדוגמא ונענה על שאלות נפוצות בנושא – כל הפרטים לפניכם.

מהו הסכם ממון ומתי כדאי לערוך אותו?

הסכם ממון הוא חוזה בין בני זוג המסדיר את חלוקת הרכוש והחובות ביניהם במקרה של גירושין או פטירה. הסכם כזה נועד למנוע מחלוקות עתידיות ולהבטיח ודאות כלכלית לשני הצדדים. לרוב נהוג לערוך הסכם ממון לפני הנישואין, אך ניתן לעשות זאת גם במהלך חיי הנישואין.

חשוב לציין כי על פי החוק בישראל, בני זוג נחשבים כשותפים מלאים ברכוש שנצבר במהלך הנישואין, אלא אם נקבע אחרת בהסכם ממון. לכן, זוגות רבים בוחרים לערוך הסכם ממון כדי להגן על נכסים אישיים כמו דירה, עסק או חסכונות שצברו לפני הנישואין.

הקשר בין הסכם ממון לצוואה או ירושה

הסכם ממון יכול להשפיע גם על ההסדרים הקשורים בירושה, במקרה של פטירת אחד מבני הזוג. לעיתים ההסכם יכלול סעיפים שקובעים כיצד יחולק הרכוש בין בן הזוג שנותר בחיים לבין שאר היורשים, בהתאם לצוואה או לדיני הירושה. לכן חשוב לתאם בין תנאי הסכם הממון לבין הוראות הצוואה של כל אחד מבני הזוג.

מי יכול לחתום על הסכם ממון?

בני זוג העומדים להינשא או כאלו שכבר נשואים יכולים לערוך הסכם ממון. גם ידועים בציבור רשאים ליהנות מיתרונותיו של הסכם שכזה, העונה לצרכים הספציפיים של מערכת היחסים שלהם. עם זאת, כדי שההסכם יהיה תקף, יש לאשרו בפני נוטריון או בית משפט לענייני משפחה, לאחר שכל צד קיבל ייעוץ משפטי נפרד.

הסכם ממון לדוגמא

הינה כמה דוגמאות להסכמי ממון נפוצים:

הסכם ממון לפני נישואין

בהסכם כזה בדרך כלל כל אחד מבני הזוג מצהיר על הרכוש והחובות שלו טרם הנישואין. ההסכם מפרט כיצד הנכסים הללו יישארו בבעלותו הבלעדית של כל צד, ואילו הרכוש שנצבר במהלך הנישואין יחולק ביניהם במקרה של גירושין.

הסכם ממון לאחר נישואין

גם זוגות שלא ערכו הסכם לפני החתונה יכולים לעשות זאת במהלך חיי הנישואין. למשל, אם אחד מבני הזוג קיבל ירושה או מתנה רבת ערך שהוא רוצה להבטיח שתישאר בבעלותו הבלעדית. הסכם ממון שכזה דורש אישור בית משפט.

הסכם חיים משותפים לידועים בציבור

זוגות החיים יחד ללא נישואין יכולים לערוך הסכם דומה להסכם ממון המסדיר את השיתוף הכלכלי ביניהם. במסגרת הסכם ממון ניתן להגדיר זכויות הדדיות בדירה משותפת, חלוקת חובות, מזונות, משמורת על ילדים ועוד סוגיות רלוונטיות.

מה הם היתרונות של הסכם ממון?

שמירה על הרכוש האישי של כל צד

ההסכם מאפשר לכל בן זוג לשמור על נכסים ורכוש שצבר לפני הנישואין כגון דירה, רכב, חסכונות או עסק, ולהבטיח שהם לא יועברו לצד השני במקרה של גירושין.

הסדרת חלוקת הרכוש במקרה של גירושין

הסכם ממון קובע מראש את אופן חלוקת הזכויות והחובות הכלכליים במקרה של פרידה, כך שכל צד יודע בדיוק מה מגיע לו. זה מונע אי הבנות ומריבות מיותרות בעתיד.

הימנעות ממריבות משפטיות יקרות

תהליך הגירושין עשוי להיות ארוך ומורכב, מלווה בהתדיינויות משפטיות סבוכות. הסכם ממון מפחית את הצורך במאבקים אלו ובכך חוסך זמן וכסף רב לשני בני הזוג.

 

הסכם ממון דוגמא

 

שאלות נפוצות על הסכמי ממון

כיצד משנים או מבטלים הסכם ממון?

כדי לשנות או לבטל הסכם ממון יש צורך בהסכמת שני הצדדים ובאישור נוטריון או בית משפט. עם זאת, במקרים חריגים כמו אי גילוי נאות של מידע או הטעייה, בית המשפט עשוי לקבוע שההסכם אינו תקף גם ללא הסכמת אחד הצדדים.

האם הסכם ממון יכול לסייע בחסכון במס?

בהחלט כן. למשל, הסכם יכול לקבוע כי במקרה של מכירת דירה משותפת, כל אחד מבני הזוג יהיה זכאי לפטור ממס שבח בגין חלקו. ללא הסכם שכזה, ייתכן שרק אחד מבני הזוג יוכל ליהנות מהפטור. כדאי להתייעץ עם יועץ מס כדי לנצל את היתרונות הכלכליים הטמונים בהסכם ממון.

ומה אם כתבנו הסכם ממון אך לא אישרנו אותו?

הסכם ממון שלא אושר כנדרש על ידי נוטריון או בית משפט אינו תקף מבחינה חוקית. אולם במקרים מסוימים בית המשפט עשוי להתחשב בקיומו של הסכם לא מאושר כראיה לכוונות הצדדים, ולהתייחס לתנאיו כמחייבים מבחינה מוסרית, אם כי לא משפטית.

הסכם ממון בהליך גירושין

בתהליך גירושין, לא תמיד קל לתמרן בין ההיבטים הרגשיים והמעשיים, במיוחד כשמדובר בנושאים רגישים כמו חלוקת רכוש. לכן, עבור תושבי חיפה המתמודדים עם פרידה יכול להיות מועיל מאוד להתייעץ עם עורך דין גירושין בחיפה, המכיר היטב את המורכבות של הליכי גירושין בעיר ובאזור. בין אם מדובר בזוג המעוניין לנסח הסכם ממון הוגן או בבני זוג הנאבקים על חלוקת הרכוש בבית המשפט, עורך דין מנוסה יכול להציע ידע מקצועי, ליווי אישי ופתרונות יצירתיים שיסייעו לצלוח את התהליך בצורה מיטבית. הוא יוכל לעזור בגיבוש הסכם ממון שמגן על האינטרסים של שני הצדדים בהתחשבות בנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

לסיכום

הסכם ממון יכול להיות כלי יעיל ומועיל עבור בני זוג המעוניינים להסדיר את יחסיהם הכלכליים ולמנוע מחלוקות עתידיות. עם זאת, מדובר במסמך משפטי מחייב עם השלכות ארוכות טווח, ולכן חשוב לגשת לעריכתו בכובד ראש ובליווי של ייעוץ מקצועי הולם. לאחר שעברנו על הסכם ממון לדוגמא והצגנו את הפרטים החשובים בנושא זה, בני זוג צריכים לשקול היטב את הצרכים האישיים והמשפחתיים שלהם ולגבש הסכם המשקף את רצונותיהם המשותפים. כאשר נעשה בצורה נכונה, הסכם ממון מהווה בסיס איתן ליחסים זוגיים יציבים ובריאים לאורך שנים.