תאונת עבודה: אל תוותרו על הזכויות שמגיעות לכם

זכויות תאונת עבודה

תאונות עבודה הפכו לצערנו לדבר שבשגרה. עובד אשר נפגע בדרך לעבודה, בזמן העבודה או ביציאה זכאי לקבלת פיצוי בעקבות הנזקים שנגמרו בעקבות התאונה. כיצד תוכלו לממש את הזכויות המגיעות לכם? להלן הפרטים.

 מתי ואיך ניתן לקבל פיצוי במקרה של תאונת עבודה?

בשנים האחרונות אנו שומעים על יותר ויותר תאונות עבודה שמגיעות לאמצעי התקשורת, לא פעם בשל נזקים חמורים שנגמרו לעובדים בזמן העבודה. אולם, רבים אינם מודעים לעובדה כי מבחינת החוק, עובד אשר היה בדרכו לעובדה או בחזרה ממנו זכאי להגיש תביעה כנגד המעביד או הביטוח לאומי. בנוסף, ניתן לקבל פיצוי נפרד במידה ויש פוליסת ביטוח פרטית. מדובר בפיצוי נפרד. עובדים שמתמחים בתחום הפיזי נוטים לחשוב כי המקצוע שלהם כרוך בתאונה שמתרחשת באשמתם, אולם במקרים רבים כאשר בוחנים את המקרה באמצעות בוחן בטיחות שתפקידו לבחון את המקרה (וחוות דעת מצורפת לכתב התביעה) ניתן להבין כי המקרה יכול היה להימנע, במידה והמעסיק היה נוקט באמצעי בטיחות סבירים. לכן, במקרים של תאונות עבודה חשוב לפנות לייעוץ משפטי שבמסגרתו ניתן יהיה לבחון את פרטי המקרה, ובהתאם לכך לקבל החלטה לגבי הגשת התביעה וכן גובה הפיצוי.

מתי ניתן להגיש את התביעה?

מימוש זכויות בעקבות תאונות עבודה יכול להיות סבוך ומורכב בעבור האזרח הפשוט, וזאת בשל הגדרות שונות של הביטוח הלאומי כמו גם התמודדות עם חברת הביטוח של המעסיק. לכן, עדיף להקדים ככל האפשר את הגשת התביעה מיד לאחר התאונה, וזאת במידה ואתם עונים על הקריטריונים הבאים: כתוצאה מהתאונה (לכאורה) נפגעה היכולת להמשיך לעבוד באותה עבודה באופן חלקי או מלא, אם נאלצתם בעקבות התאונה לעבור למקצוע אחר בו רמת השכר היא נמוכה יותר מאשר מקום העבודה אותו נאלצתם לעבוד

מה חשוב לדעת לגבי גובה הפיצוי?

תאונות עבודה יכולות להיות תאונות קלות אך לעיתים גם תאונות קשות שגורמות לא רק לאובדן כושר עבודה אלא גם לנכות זמנית או לצמיתות. במידה ונפצעתם, השלב הראשון הוא לגשת ולקבל טיפול רפואי וכן לתעד את כל ההליך לטובת גיבוש כתב תביעה. שימו לב כי דרך הייעוץ המשפטי אותו אתם מקבלים דרך משרד המתמחה בתחום תוכלו לקבל מענה מבחינת ההתמודדות עם הגופים כמו חברות הביטוח והביטוח הלאומי לצורך מיצוי הזכויות הביטוחיות, ובמידה והתביעה שלכם נדחתה מכל סיבה שהיא – עורך הדין ידע לפעול בהתאם לידע ולניסיון שלו לטובת הליך מימוש זכויות מלא.

גובה הפיצוי

במידה ונקבע ע"י הועדה של הביטוח הלאומי כי כתוצאה מהתאונה התרחשה נכות קבועה, ניתן לקבל קצבת נכות חודשית וקבועה. עם זאת, הביטוח הלאומי קבע מספר דרגות: במידה והנכות הקבועה היא בין 9%-19%, אתם תהיו זכאים למענק חד פעמי. עם זאת, נכות קבועה של בין 20%-100% זכאי לקבל קצבה חודשית מטעם הביטוח הלאומי. עם זאת, אם נקבעה נכות זמנית, ניתן לקבל דרך הביטוח הלאומי קצבה חודשית בהתאם לתקופת הנכות, בנוסף לקבלת פיצוי מחברת הביטוח של המעסיק כמו גם במידה ואתם מחזיקים בפוליסה פרטית.

לסיכום, תאונות עבודה הן תאונות שמתרחשות לצערנו כדבר שבשגרה. אם נפצעתם, חשוב לפנות לייעוץ משפטי לטובת בדיקת נסיבות המקרה. שימו לב כי ע"פ החוק גם במידה שהתרחש אירוע לבבי או אירוע מוחי בזמן העבודה ניתן יהיה להגיש תביעה בגין תאונת עבודה, אולם נדרש לבחון את פרטי המקרה דרך משרד המתמחה בתחום של נזקי גוף. רק כך תוכלו להגיע למימוש זכויות מלא, לטובת שיקום וחזרה לשגרה.